הריון בשבוע 4

השבוע השלישי להריונך כבר כאן, אבל מסתבר מאוד שאת טרם מודעת לכך. כיוון שעדיין לא היית אמורה לקבל את הווסת החודשי… אמנם יש נשים שמדווחות על שינויים בהרגשה האישית. אך רוב עודן שקועות בחיי היום יום בלי לחלום על הייצור הרך שמתחיל זה עתה את ההתפתחות שלו בתוך רחמן. יש מספר מועט של נשים שעשויות לגלות בשבוע זה דימום קל – כתוצאה מתהליך השתרשות העובר ברחם.

מהרגע שהתרחשה הפריה בגופה של האישה מתחיל שלב של התרבות התאים. הביצית המופרית מתחלקת וגדלה בכל רגע נתון. גם בשבוע מספר 3 ממשיך התהליך. בשלב זה מכונה העובר בשם בלסטוציסט, הוא מכיל בשלב זה מאות תאים שהולכים ומתרבים, הולכים ומתחלקים. בקרוב יעברו התאים תהליך של התמיינות ויקבלו את הגדרת התפקיד שלהם. חלק מהתאים יהיו לעובר וחלק אחר יהיו לשליה.

הביצית המופרית הולכת ומתפתחת, והיא עברה מהחצוצרה פנימה אל הרחם, היא עברה תהליך של השרשה והיא כעת מושרשת בדופן הרחם. לאחר ההשרשה של הבלסטוציסט מתחיל גופה של האישה לייצר את הורמון ה- hcg, תפקידו של ההורמון הזה הוא להורות לשחלות להפסיק את תהליך הביוץ החודשי, בד בבד תתחלנה השחלות לייצר פרוגסטרון ואסטרוגן בכמות מוגדלת. תפקידם של ההורמונים הללו הוא לסייע בהתהוות ההריון ובשמירה עליו. אם את מתחילה להרגיש שמשהו חריג מתרחש, ושהווסת החודשי מתמהמה מלהגיע, תפני בוודאי לבצע בדיקת הריון. בדיקה זו בוחנת את רמת ההורמון hcg שבגופך. כמובן שרמה גבוהה של ההורמון בתוצאות הבדיקה, תגלה כי את אכן בהריון. וחיים חדשים מתחילים לפעום בתוכך.

סביב העובר מתחיל להצטבר כעת נוזל, הלא הוא מי השפיר, שעתידים להוות הסביבה המגנה והמרפדת של העובר במשך החודשים הבאים ועד הלידה. העובר ניזון כלי הדם שבדופן הרחם באמצעות מערכת של צינורות עדינים. כך זה עד השבוע הרביעי – בו השליה תיכנס לתפקיד ותהיה היא האחראית על הזנת העובר ועל אספקת חמצן באופן סדיר.

מה את מרגישה?

משבוע זה והלאה את עשויה לחוש תחושות שונות, אלו עשויות להיות סימן לכך שאת בהריון:

  • עייפות מוגזמת – הגוף חווה תהליך מיוחד ומרגש, והוא עלול להביא אותך למצבים של עייפות חריגה. הגורם לכך הוא הורמון הפרוגסטרון שעולה לרמות גבוהות. והוא זה שגורם להרגשה של עייפות.
  • רגישות לריחות – גם הורמון האסטרוגן עולה מעלה במטרה להגן על ההריון שנוצר ברחם, אך הוא גורם גם לרגישות גבוהה לריחות.
  • תכיפות במתן שתן – הצורך להטיל שתן עשוי להיות תכוף בצורה משמעותית ממה את רגילה עד כה.
  • תחושת דחייה ממאכלים – את מרגישה דחייה ממאכלים מסוימים, כן, גם מכאלו שעד לפני מספר ימים אכלת בהנאה. זו תופעה שכיחה ביותר שאישה מוצאת את עצמה נגעלת ממזונות מסוימים. כמו כן חוות נשים רצון עז או דחף למאכלים מסוימים.
  • בחילות והקאות – תופעה זו מלווה נשים רבות במהלך השליש הראשון להריון, והיא מתפתחת בשבועות הבאים. אמנם קיים אחוז של נשים שעשויות להתחיל לחוש בתופעות אלו כבר בשבוע זה.
  • עליית חום – ביום של הביוץ עולה חום הגוף של האישה, אם לאחר הביוץ החום עודו גבוה זה עשוי להיות סימן נוסף לכך שהביצית נקלטה ואת בהריון.
  • דימום או הכתמה – יש נשים שמגלות דימום קל או כתמים בהירים בימים בהם היו אמורות לקבל את המחזור החודשי. הכתמות אלו אינן מעידות בדרך כלל על בעיה. אך במקרה והתופעה מלווה בכאבים חשוב לפנות אל רופא מכיוון שזה עלול להיות סימן על הריון חוץ רחמי.

האם אני בהריון?

אם יש לך סיבה לחשוב שאת בהריון, אם את חווה חלק מהסימנים הללו ועדיין לא ביצעת בדיקה שתאשר את העניין – הגיע הזמן לעשות זאת. תוכלי לבצע בדיקת הריון ביתית או לפנות לבצע בדיקת דם במעבדה.